Denne luftrenser og luftfugter i ét fra Philips kombinerer luftrensning med befugtning i samme enhed. Modellen AC3737/10 har en CADR på 505 m3/t, befugtningskapacitet på 650 ml/t og er egnet til rum på op til 131 m2.
Rensning og befugtning i samme løsning
Enheden har HEPA 13-filter, aktivt kulfilter og forfilter samt HEPA NanoProtect-teknologi. Den er oplyst til at filtrere 99,97 % af PM2.5 samt støv og pollen, og virusfjernelseshastigheden er oplyst til 99,9 %. Den understøtter også luftfugtning og har en aftagelig vandtank på 4 l.
Overblik og styring
Luftrenseren har indbygget display, touchbetjening og luftkvalitetsfeedback med farvering og numerisk visning. Den har sensorer for luftkvalitet, PM2.5, fugtighed og temperatur samt automatisk tilstand, nattilstand og turbo. Der er 4 hastigheder, børnelås og Wi-Fi med appunderstøttelse, herunder fjernbetjening og planlægning.
Praktiske mål
Modellen er udført i hvid plast og måler 29,1 x 29,1 x 74,7 cm. Ledningen er 1,8 m lang, og støjniveauet er oplyst til 15 dB i lav- og nattilstand samt 55 dB ved høj hastighed.